Home > Governments > Villages > Village of Paw Paw > Water Quality & CCR Reports 2012-2007

Paw Paw Water System Information

Safe, Pure and Inexpensive Water

Safe, Pure and Inexpensive Water

Water Leaks - Money Down the Drain

Water Leaks - Money Down the Drain

Water cycle

Water cycle

Why Tap vs. Bottled

Why Tap vs. Bottled

Fun while learning about groundwater protection

Fun while learning about groundwater protection

Cycle of water in the environment

Cycle of water in the environment

Leaks are very costly!

People are also amazed that even a small leak can be so costly. They forget leaks can run 24 hours a day, seven days a week.  Toilets, however, can ‘stick’ only occasionally, which requires you check them more frequently. Repair leaks promptly.

 

 Money down the drain and you pay twice!

That's what happens when you don’t fix a leak right away – it is money down the drain… twice! You pay for the water and you pay for the sewer charge.  Sewer is billed on the amount of water that goes in, so leaks are doubly expensive.  You can help yourself by fixing leaks quickly.

  • A leak as small as 1/32" wastes 170 gallons every 24 hours.
  • A leak 1/16 of inch in diameter wastes 600 gallons every 24 hours
  • A leak 1/8' in diameter wastes 2,500 gallons every 24 hours.

COST of VILLAGE WATER

We know money doesn't grow on trees in our yard or in your yard. We monitor our rates closely. We compare our rates with other ground-water supplied municipal systems. We are not close to being the highest.  The fact is, we are among the lowest in the State.  Survey after survey finds the cost of water near the cheapest in the state. 

Customers pay two fees for water.  

  • One is what we call the “Ready-to-Serve” (RTS) fee. This RTS fee covers all our expenses for the ground wells that pump water out of the ground, the storage tank (water tower) that keeps the pressure in the water lines so when you turn on a faucet water comes out, and the delivery of the water to your home (water mains, hydrants, valves, etc). Simply stated it pays for what we have to provide to your home to be ‘ready’ when you turn on a faucet.   
  • The second cost is what we call the “Commodity Charge”. This consumption fee covers the cost for treating the water once it comes out of the ground and such.  Simply stated, this is the cost for every 1,000 gallons of water you use; you pay for what you use.

For the last 8 years the RTS and Commodity charges have been the same.  It would be hard to name one other thing that has not gone up in price of the last 8 years!  The cost of our water may be the only thing that hasn’t gone up in price. 

Starting January 1, 2014, rates will increase and we will still be in the bottom (lower) half of the pack.

  • Residents currently pay $13.65 per month as their RTS fee.  This will increase by 50 cents with the water you us in January 2014 and appearing on the bill you receive in February.
  • For the last eight (8) years the cost of 1,000 gallons of water has been $1.49.  This will increased to $2.75 for every 1,000 gallons of water you use.  Again, this will begin with the water you use in January 2014, and appearing on the bill you receive in January.  (One of our neighbors currently pay $3.41 per 1,000 gallons.

Cost of our Water: Now vs. Jan. 1, 2014:

The American Water Association estimates that the typical family of four (two parents and two children) uses 180 gallons a day or 5,400 gallons a month.

  • Now: This typical family would pay the $13.65 for the RTS fee and $8.05 for the amount of water; a total of $21.70 for the month.
  • January 1, 2014: The typical family would pay $14.15 for the RTS and $14.85 for the water they used; a total of $29.00.

How Does This Compare To Bottled Water?

Our water is really cheap compared to bottled water you buy at a store.  Let’s assume you can buy a 16.9 ounce bottle of water in Paw Paw for $0.99.   Since a gallon is 128 ounces, you would need to buy 7.57 bottles to equal a gallon of water. This would cost you $7.49. Just 2 gallons of bottled water - roughly 15 bottles - would cost you $14.98.  Yikes!

You would have to buy 7,574 bottles to equal 1,000 gallons. At a Paw Paw store this would cost you $7,475.  Outrageous! 1,000 gallons of Paw Paw water costs just $21.70 now and $29.00 next January. 

This page last updated on 1/9/2017.

 

This site and its contents © 2017 Van Buren County
219 E. Paw Paw St. | Suite 303 | Paw Paw, MI  49079-1429 | 269-657-8200

Powered by Community Center from LIAA